O rasie - Rhodesian Ridgeback

 

Rhodesian ridgeback to rasa z grupy VI FCI - psy gończe.

Pochodzi z Południowej Afryki, gdzie został wyhodowany w celu osaczania grubej zwierzyny, między innymi lwów – dlatego nazywany jest też gończym na lwy.     

Poza pasją łowiecką psy te odznaczały się nieprzeciętną odwagą i spełniały bardzo odpowiedzialną funkcję stróży i obrońców.

Cechą charakterystyczną rasy jest pręga na grzbiecie utworzona z pasma sierści rosnącej „pod włos”. W górnej części pręgi znajduje się korona składająca się z dwóch symetrycznie ułożonych „ślimaków” utworzonych z sierści układającej się w wicherki. Zaraz po koronie następuje właściwy, szeroki na 3-6 cm „grzebień” zwężający się ku tyłowi ciała i szpiczasto zakończony w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Wzorzec rasy wymaga, aby pręga miała odpowiednią długość i szerokość, była proporcjonalna i symetryczna. Za wadę uważa się występowanie mniej lub więcej niż dwóch ślimaków, a także ich wyraźnie niesymetryczne ułożenie. Zdarza się, że piękne szczenięta rodzą się bez pręgi - są to pełnoprawni przedstawiciele rasy, ale nie mogą brać udziału w oficjalnych wystawach, podobnie jak ich rodzeństwo z wadą pręgi, zgryzu, umaszczenia itp.

 


Sylwetka ridgebacka to zgrabne połączenie siły i elegancji. Nie może być zbyt duży ani ciężki. Jego budowa ma zdradzać predyspozycje do osiągania ogromnej zwinności, prędkości i wytrwałości w biegu.

Cytat z wzorca rasy: Rhodesian Ridgeback powinien prezentować się jako proporcjonalny, silny, umięśniony, zwinny i aktywny pies o symetrycznej sylwetce, wielce wytrzymały, a przy tym bardzo szybki. Nacisk położony jest na zwinność, elegancję i żywotność bez jakiejkolwiek tendencji do masywności.

RR to pies wyjątkowo wrażliwy i uczuciowy. Oddany swojemu panu i całej ludzkiej rodzinie. Cierpliwy i tolerancyjny wobec dzieci. Bardzo towarzyski, źle znosi izolację – dlatego absolutnie nie nadaje się do kojca!

Dla rhodesiana nie jest ważne, czy mieszka w domu z ogrodem, czy w mieszkaniu. Najważniejszy jest kontakt z człowiekiem i odpowiednia ilość ruchu. Są to psy bardzo aktywne fizycznie, obdarzone ogromnym temperamentem. Idealne dla osób lubiących długie spacery, biegi, jazdę konną, rower itp.

Rhodesian, który ma zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu i towarzystwo ludzi jest spokojnym i kulturalnym lokatorem w domu.

Przy wychowaniu i szkoleniu ridgebacka przyda się dużo cierpliwości, łagodności i ...poczucia humoru! Są to przemiłe, zabawne psy, które potrafią tak wykorzystać swój urok i spryt, aby rozbawić swego pana i samemu wyjść „na swoje”.

Jest to rasa późno dojrzewająca psychicznie więc nie należy wymagać od młodzika bezwzględnego posłuszeństwa, czy cech typowych dla dorosłego osobnika tej rasy. Oczywiście konsekwentne postępowanie ze szczeniakiem zaowocuje grzecznym i wesołym psem w przyszłości. Dopiero dwu-trzyletni rhodesian jest w pełni ukształtowany psychicznie. Suczki dojrzewają nieco wcześniej niż samce.

Rodezjan to z natury pies łagodny, przyjazny i mało hałaśliwy, ale bardzo odważny i świadomy swej olbrzymiej siły. Absolutnie nie należy rozbudzać w nim agresji. W sytuacji zagrożenia i tak będzie bronił swojej rodziny i terenu.

Zdarza się, że RR-y są niewiarygodnie łakome. Potrafią zjeść wszystko i w każdej ilości. Dlatego nie wolno ulegać tej słabości, aby nie doprowadzić do otyłości psa. Natomiast warto tę cechę wykorzystać w szkoleniu. Za mały smakołyk pies zrobi i zrozumie wszystko o wiele szybciej, niż bez takiej motywacji.

Pielęgnacja rhodesiana nie wymaga wiele wysiłku. Wystarczy regularnie kontrolować czystość uszu i długość pazurów. Sierść jest krótka i łatwa do utrzymania w czystości, ale ridgeback linieje podobnie jak większość psów, dlatego warto zaopatrzyć się w gumowe zgrzebło lub szczotkę z włosia do usuwania martwej, wypadającej sierści.

Instynkt nakazuje tym psom gonić wszystko, co się rusza. Może się więc zdarzyć, że na chwilę o nas „zapomną” w pościgu za sarną, zającem, kotem czy...rowerzystą!

Rhodesian ridgeback to przede wszystkim oddany przyjaciel i towarzysz, dla którego najważniejszym celem w życiu jest bliski emocjonalny kontakt ze swoim panem i całą ludzką rodziną.